Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi Başkanı Mehmet Ramiz Bakır:  Başkanımızın her zaman yanındayızAdım adım şampiyonluğaLiseli Öğrencilere Fizyoterapi TanıtımıLekesiz, Hataydaki hoşgörü ortamı dünyaya örnek olmalıVATANDAŞA 10 BİN GÜL FİDANIHAYAT KURTARAN EBELER, HAYATA KÜSMESİNYıldırım, Seçimi kazanmak için her yolu denedilerGüder, Yüzyıllardır süregelen kardeşliği korumakla yükümlüyüzHatay İl Müftüsü Hayad’ı ziyaret ettiKimyeci’ye tebrik ziyaretleri sürüyorBarış, kardeşlik ve hoşgörünün başkenti HatayBomba İhbarı Üzerine 3 Uçakta Arama YapıldıSuriye füze sistemleri, Türk uçaklarını taciz etti

YAZARLAR

SOKAKTA YAŞAYANLAR İÇİN DEVLETTEN MODERN BAKIM EVİ
Şehrimizin çeşitli semtlerimde kötü şartlarda yaşayan kimsesizler, modern ve aile sıcaklığında bakımlarını gerçekleştirmek üzere ”Özel Yenisaray engelli bakım merkezi” bünyesinde toplanıyorlar.

Yaz ve kış aylarında kötü şartlarda yaşamlarını sokaklarda sürdüren, engelli ve bakıma muhtaç kimsesizler, belediye zabıta müdürlüğü ekipleri tarafından alınarak Hatay İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü kurumunun Serinyol''da bulunan Özel Yenisaray Engelli Bakım Merkezine yerleştiriliyorlar.

Bakım merkezinde, 13 yaş ve üzeri olan kadın veya erkek zihinsel, bedensel, ruhsal özürlüler, dallarında uzmanlaşmış personel tarafından ücret olarak hizmet veriliyor.

(Haber Merkezi)
 

T.C. ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN


YAŞ SEBZE VE MEYVE SATIŞ REYONLARININ KİRALANMASI
 

Türk Sağlık Sen, Sönmez'i ziyaret etti
Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin ve Türk Sağlık-Sen yönetim kurulu üyeleri Hamit Okşaş Ali Kürbüz ve Ahmet Demirel, Destek Kıtaları Müdürlüğüne atanan İlhami Sönmez''i makamında ziyaret ederek yeni görevlerinde başarılar diledi.

Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Şahin, ziyarette yaptığı konuşmada “Halk Sağlığı Müdürlüğünden atandığı bu yeni görevinde de doğum evimizde göstermiş olduğu üstün başarılarının devamını bekliyoruz. Kendisine hayırlı olsun diyor, yeni görevinde başarılar diliyorum” dedi.

Destek Kıtaları Müdürlüğüne atanan İlhami Sönmez, ziyaretten dolayı Türk Sağlık Sen Başkan ve üyelerine teşekkür ederek her şeyin doğru olanını yapacağını söyledi. Yaptıklarının yapacaklarının teminatı olduğunu belirten Sönmez, daima haklının yanında yer alacağını haklının hakkını sonuna kadar savunacağını ifade etti.

(Haber Merkezi)
 

40 öğrenci Çanakkale'ye gönderildi
Milli Eğitim Müdürlüğü Cumhuriyet Eğitim Gezileri kapsamında 40 öğrenci Çanakkale''ye gönderildi.

Ortaöğretim Kurumlarında öğrenim gören, farklı coğrafi bölgelerdeki öğrencilerin birbiriyle tanışıp kaynaşmalarını sağlamak, okulda aldıkları eğitime paralel olarak tarihimizde ve Cumhuriyetimizin kurulmasında önemli olan ören yerlerini gezerek, Çanakkale ve Milli Mücadele Destanı''nın önemini kavramalarına ve bu yolla milli şuurlarının güçlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen, Cumhuriyet Eğitim Gezileri Projesi kapsamında, Ortaöğrenimde öğrenim gören 40 öğrenci Çanakkale''ye gitti.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Kemal Gülistan, gezi öncesi öğrencilere gezinin amacı ile ilgili bilgiler verdi. Çanakkale''ye giden öğrenci kafilesi 6 Kasım Salı günü ilimize geri döneceği bildirildi.

(Haber Merkezi)
 

Öğretmenlere ayrı bir önem veren Vali Lekesiz: ÖĞRETMENLİK, KUTSAL BİR MESLEKTİR

Eğitime ve öğretmenlere büyük önem veren Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Cuma günü Öğretmenevi''nde düzenlenen akşam yemeğinde öğretmenlerle bir araya geldi.

Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen yemekte konuşan Vali Lekesiz, öğretmenlik mesleğinin kutsallığına dikkat çekti.

Lekesiz,'' Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk iki ordudan bahseder. Askeri ordu ve eğitim ordusu. Askeri ordunun savaş alanında kazandığı başarının kalıcı olabilmesi, sürdürülebilir olması şüphesiz eğitim ordusuna bağlıdır. Bunun tartışılacak hiçbir yanı yoktur. İnsana yapılan yatırım yatırımların en önemlisidir. Kim insana yatırım yaparsa o ülke ayağa kalkar, sosyal ve ekonomik kalkınmasını tamamlar.''dedi.

Öğretmenliğin çok zor bir görev olduğunu vurgulayan Lekesiz, ''Ancak görevinizi icra ederken aldığınız lezzete tutunarak tüm yorgunluğu gideren seçkin bir ordusunuz. Diğer mesleklerde bunu görebilmek mümkün değil. Ben hayatımda sizin mesleğiniz kadar keyifli ve lezzetli meslek tanımıyorum. Körpecik dimağların size sığındığı, onların dişine taş değmemesi için verdiğiniz nasihatleri bir ömür boyu yanlarında taşıdıkları çok yüce bir görev. Birçok öğretmenimiz çarşıda, sokakta mutlaka yaşıyorlardır, yıllar önceki öğrenciniz sizi gördüğünde tereddütsüz elinize sarılır ve saygı ile öper. Hiçbir meslek ülkenin Cumhurbaşkanına açıktan el öptürebilecek kadar manevi bir otoriteye, bir saygıya kavuşmamıştır, bu sadece öğretmenlik mesleğinde vardır. Sizler ülkenin manevi mimarlarısınız.''diye konuştu.

Lekesiz, çocuklarımızı her türlü olumsuzluklara karşı koruyacak ve onları dünya yokuşunu çıkabilmekleri için ihtiyaç duydukları enerji ile donatacak olan kişilerin öğretmenler olduğunu da vurgulayarak, ''Sizler cehaletle mücadelenin askerlerisiniz. Dolayısı ile sizlerde de cehaletin zerresinin bulunmaması lazım. Zira sahip olduğunuz görev size böyle bir sorumluluk yüklüyor” şeklinde konuştu.

Bilgi olmadan ülkelerin yarına güvenle yürüyebilmelerinin mümkün olmadığını kaydeden Lekesiz, ''21 yüzyıldaki, gelecekteki insan hamurunu şekle sokacak, insan modeline imza atacak sizlersiniz. O halde öğretmenlerimizin gündeminde bilgi toplumunun sorunları yer almalı ve bunlara açık olmalıdırlar. Lütfen bilgi toplumunun sorunları gündeminizden eksik olmasın. Her geçen gün hemen tüm okullarımıza doğru yayılmaya başlayan fiziksel altyapı ile beraber çocuklarımızı 21. yüzyıla iyi hazırlayalım. Çocuklarımızı, dünyanın her bir köşesindeki akranları ile rekabet edebilecekleri şekilde geleceğe hazırlayalım. Sizlerle beraber çok daha güçlü bir ülkeyi inşa edeceğimizin altını çizerek hizmetleriniz için teşekkür ederim.'' diye konuştu.

Güzel Sanatlar Lisesi müzik grubunun seslendirdiği birbirinden güzel türkülerle renklenen akşamda öğretmenler tanışma, kaynaşma ve eğlenme fırsatı bulurken AB projeleri kapsamında ''Bu Benim Eserim Projesi'', sportif faaliyetler ile mesleki alanlarda başarılı olan öğretmenlere Vali Lekesiz tarafından ''Beyaz Zambaklar Ülkesinde'' kitabı armağan edildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek ise, öğretmenlerin bir araya gelerek kaynaşmalarını sağlayan bu özel gece için Vali Lekesiz''e teşekkür etti.

(Haber Merkezi)
 

TOBB Hatay Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu seçimleri yapıldı YENİ BAŞKANLAR: BELİBAĞLI VE UĞUTMEN

TOBB Hatay Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu seçimleri İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası''nda gerçekleştirdi. Hatay Genç Girişimciler Kurulu Başkanlığına yeniden getirilen İTSO Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Belibağlı güven tazeledi.

TOBB Hatay Kadın ve Genç Girişimciler Kurulunun Başkan ve Başkanvekilleri seçiminin yapıldığı ilk toplantısı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında yapıldı. Seçimlerde TOBB Hatay Genç Girişimciler Kurulu Başkanlığına bir kez daha İTSO Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Belibağlı seçildi. Ayrıca 1. Başkanvekilliğe Kazım Kuseyri, 2. Başkanvekilliğe Yunus Tokgöz ve Kâtip Üyeliğe Şerif Cemali getirildi.

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Çağrı Belibağlı İskenderun''da Girişimcilik ruhunu ortaya çıkarmanın çok önemli olduğunu belirterek “Geçtiğimiz dönemde kurulumuzda yapılan aktiviteleri arttırarak, bu dönemde kadromuza çok değerli üyelerin katılmasıyla Genç Girişimcilere destek vermeye devam edeceğiz'' dedi.

TOBB Hatay Kadın Girişimciler Kurulu Başkanlığına ise Yeşim Uğutmen, 1.Başkanvekilliğe Seçil Akgöl, 2. Başkanvekilliğe Aysel Burkay ve Kâtip Üyeliğe Sonay Aykut seçildi.

TOBB Hatay Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Yeşim Ugutmen ise kurul olarak birçok yeni proje üreterek, şehirde kadın istihdamının arttırılmasını ve yeni iş kurmak isteyen kadın girişimcileri en doğru şekilde yönlendirmeyi kendilerine amaç edindiklerini söyledi.

(Haber Merkezi)
 

Cumhuriyet Resepsiyonu'nda güzel buluşma
Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen Cumhuriyet Resepsiyonunda ilimizin tüm renkleri buluşurken düzenlenen etkinlik yoğun ilgi gördü. Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Cumhuriyet''in 89.yıldönümü dolayısı ile 29 Ekim 2012 Pazartesi günü Anemon Otel''de Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu düzenledi. Vali Lekesiz, eşi Zehra Lekesiz ile birlikte konuklarını salonun girişinde karşıladı.

Resepsiyona; Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Garnizon Komutanı P.Kurmay Albay Hasan Polat, Antakya Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Hatay Barosu Başkanı Av. Sinan Akgöl, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutan Vekili J.Yb. Eşref Torun, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Siyasi Parti Temsilcileri, İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Alevi Cemaati temsilcisi Nasrettin Eskiocak, Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu, Ermeni Cemaati adına Cem Çapar, Ortodoks Kilisesi Ruhani Liderleri Jan Delüller ve Dimitri Doğum, Ehlibeyt Dayanışma Vakfı Başkanı Ali Yeral, kurum ve kuruluşların müdürleri, ilimiz ve ülkemiz için üreten, toplumun belkemiği değerli esnaflarımız, kendilerini köyüne ve mahallesine adamış örnek muhtarlarımız, kültürümüzün önemli bir parçasını teşkil eden unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımızın değerli sanatçıları, ressamlarımız, örnek mühendislerimiz, emsallerine göre daha başarılı ve örnek öğrencilerimiz, değerli din adamlarımız, kendilerini çocuklara adamış öğretmenlerimiz, bu ülkeye yıllarca hizmet etmiş ve gençlerimize tecrübeleri ile katkıda bulunan saygıdeğer yaşlılarımız, evrensel dil olan müzik aracılığı ile sevgi, barış ve hoşgörüyü tüm dünyaya anlatan Medeniyetler Korosu''nun değerli mensupları, şehitlerimizin aileleri, gazilerimiz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, konuklara hitaben yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin, sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi, toplumsal ve siyasal değişim projesi olduğunu kaydederek, demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı gibi çağdaş temel değerler üzerinde yükselen Cumhuriyetimizin temellerinin oldukça sağlam olduğunu vurguladı.

Vali Lekesiz, 89 yıl içerisinde; eğitimden sağlığa, sanayileşmeden altyapıya, siyasetten ekonomiye her alanda önemli atılımlar gerçekleştirildiğini, ülkemizin pek çok ülke için örnek ve model duruma geldiğini söyledi.

Farklı görüş ve düşüncelerin yüzyıllardır bir arada barış içinde yaşadığı ilimizin, geleceğe kararlı bir şekilde yürüdüğünü ifade eden Vali Lekesiz, ''İlimiz tüm dünyanın örnek alacağı güzel bir modeldir. Sevgi, barış ve hoşgörüyü yaşatmanızdan dolayı siz değerli Hataylılara teşekkür ederim.''dedi.

Lekesiz, “Başta Adalet Bakanımız Sayın Sadullah Ergin olmak üzere Milletvekillerimize, Kaymakamlarımıza, Belediye Başkanlarımıza, Üniversitemize, tüm resmi kurum ve kuruluşlarımıza, meslek odalarımıza, kısacası ilimizin tüm dinamiklerine, ilimizin her konuda gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla ortaya koydukları özverili çalışmalarından dolayı da ayrıca teşekkür ederim. ''dedi.

Gecede, talasemi hastası olan ilköğretim okulu öğrencisi Ahmet Yıldız büyük bir coşkuyla ezbere okuduğu İstiklal Marşı ile davetlilerden büyük alkış aldı. Vali Lekesiz, küçük Ahmet''i kutlayarak diz üstü bilgisayar hediye etti.

Eşi Zehra Lekesiz ile birlikte konukların masalarını tek tek gezerek onlarla sohbet eden Vali Lekesiz, Cumhuriyet Pastasını da, Garnizon Komutanı, Antakya Belediye Başkanvekili, Cumhuriyet Başsavcısı ve eşleri ile gazimiz, şehit babası, şehit annesi Türkiye büyükler rekortmeni atletimiz, polis memurumuz, huzurevi sakinimiz, askerimiz ile birlikte kesti. Vali Lekesiz ve protokolün diğer üyeleri şehit yakınlarına, gazilere, huzurevi sakinine, asker ve polise pasta ikram ettiler.

(Haber Merkezi)
 

Kiremitçi'den “Dünya Diyabet Günü” mesajı: HAYAT SAĞLIKLA GÜZELDİR

İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kiremitçi, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda hayatın sağlıkla güzel olduğunu vurguladı.

Dünya Diyabet Günü''nün dünyada hızla yayılan ve tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunları meydana getirebilecek şeker hastalığını erken tespit etmek için insanlığa yapılan bir çağrı günü olduğunu belirten Kiremitçi yazılı açıklamasında şu bilgilerde bulundu: “Şeker hastalığının sıklığı her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde 2.6 milyon diyabetli ve 2.4 milyon diyabet adayı olmak üzere toplam 5 milyon kişi diyabetle mücadele etmektedir.

''Her yıl 14 Kasım'' da kutlanmakta olan Dünya Diyabet Günü, dünyanın en önde gelen farkındalık kampanyasıdır. Bu kampanya tüm dünyada giderek yükselmekte olan diyabet hastalığındaki artış oranlarının önemli bir endişe kaynağı halini alması üzerine, Uluslararası Diyabet Federasyonu(IDF) ile Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 1991 yılında başlatılmıştır.

Diyabetin erken tanınması ve tedaviye başlanması, istenmeyen durum riskini azaltır. Dolayısıyla hastayı etkileyebilecek fiziksel, maddi ve manevi zararlar da önlenmiş olur.

Diyabette tedavinin amacı kan şekerini normal sınırlarda tutarak diyabete bağlı gelişebilecek sağlık sorunlarının ortaya çıkışını engellemek veya önlemek, yaşam süresini ve kalitesini yükseltmektir. Eğitim, fiziksel aktivite, beslenme tedavisi, insülin veya ilaç diyabet tedavisinin birbirini tamamlayan parçalarını oluşturur. Kişiye göre hazırlanmış bir beslenme programı diyabetlilerin sağlıklı ve kaliteli bir yaşam tarzı gösterebilmeleri için tedavinin temelini oluşturmaktadır.

Daha Sağlıklı bir yaşam için diyabet size değil, siz diyabete hükmedin. Hayat sağlıkla güzeldir.” dedi.

(Haber: Melahat Ergin)
 

AKGÖL, FESTİVALE KATILDI
CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Dörtyol 1. Uluslararası İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivaline katıldı.

Festival için Dörtyol''a giden, stantları gezen ve üreticilerle sohbet ederek bölgedeki üreticilerin sorunları hakkında bilgi alan Akgöl, komşumuz Suriye''de yaşanan olaylardan olumsuz etkilendiklerini, narenciye üreticilerinin de yaşanan dış politikadan ötürü mağdur olduklarını belirtti.

Festival katılarak belediye başkanı ile bir araya gelen Akgöl, beldenin sorunları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

(Haber Merkezi)
 

Rauf Denktaş Spor Kompleksi açılıyor
İskenderun Belediyesi''nce yapılan Rauf Denktaş Spor Kompleksi bugün düzenlenecek törenle hizmete girecek.

Rauf Denktaş Spor Kompleksi''nin açılış töreninde, buz pateni gösterisi ve tenis turnuvası düzenlenecek.

Yaşar Doğu Cad. Arıtma Tesisi yanında hizmete girecek olan Rauf Denktaş Spor Kompleksi, buz pateni pisti, tenis kortları ve diğer bölümlerden oluşuyor.

Rauf Denktaş Spor Kompleksi''nin açılış töreni, bugün saat 17.00''da gerçekleşti-rileceği bildirildi.

(Haber merkezi)
 

BM Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi Hatay'da


İnsani gerekçelerle geçici olarak Hatay''da misafir edilen Suriyelilerin kaldığı çadır kentte incelemelerde bulunmak üzere Hatay''a gelen, BM ve Arap Birliği''nin Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz''i ziyaret etti.

BM ve Arap Birliği''nin Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi, Suriye''de yaşanan olumsuz gelişmelerin en kısa zamanda bitmesini ve ülkeye bir an önce barışın gelmesini umut ettiğini ifade ederek, ''Suriyeli misafirlerin Türkiye genelinde çok iyi karşılandıklarını ve çok iyi muamele gördüklerini duyduk.''dedi.

Vali Lekesiz de, “Suriye''ye barışın gelmesinde sizin de önemli katkıda bulunacağınıza inanıyorum. Diplomatik birikiminiz ve kamuoyunda güven telkin eden kişiliğiniz, barışın gelmesine katkıda bulunacaktır, öyle inanıyorum.” Dedi.(Haber Merkezi)
 

SAVAŞ HALKLA BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR


BAŞKAN SAVAŞ BELEN’DE VATANDAŞLARLA BİRARAYA GELDİ
 

2870 PAKET KAÇAK SİGARA ELE GEÇİRİLDİ


Kırıkhan- Reyhanlı yol kavşağında yapılan denetimler sonucunda bir araç içerisinde 12870 paket kaçak sigara ele geçirildi
 

SAVAŞ,“KARİYER KAZANIMLARI BULUŞMASINA” KATILDI


Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Hatay Fen Lisesi’nde 11.ve12.sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen “Kariyer Kazanımları Buluşması’na” katıldı
 

Toplum Destekli Polisler, engellileri mutlu etti
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısı ile Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından ''EngelSizsiniz'' etkinliği düzenlendi.

Antakya Kültür Merkezi''nde düzenlenen etkinlikte konuşan Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, insanoğlunun yaratılanların en değerlisi ve şereflisi olduğunu ifade ederek, engelli olsun ya da olmasın her insanın anlaşılmaya ihtiyacı olduğunu, ancak engellilerin çok daha fazla anlaşılmaya ve desteğe ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Lekesiz, düzenlenen etkinliğe katılarak engellilere destek verdikleri için konuklara teşekkür etti.

İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç''ta, engellilere yönelik olarak yürütülen projeleri ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kılıç, toplumların kadın, erkek, genç, ihtiyar, engelli ve engelsiz her kesimi ile gökkuşağını andırdığını, farklı renklerin, uyum içerisinde ahenkli duruş sergilemesinin, bir bütün olarak yeni manaların doğmasına ve güzelliklerin ortaya çıkmasına yol açacağını kaydetti.

Hatay Sakatlar ve Gönüllüler Derneği Başkanı Sabit Köse ve Hatay Engelsiz Yaşamı Sevenler Derneği Başkanı Mustafa Canbulat''ın engellilerin sorunlarına dikkat çeken konuşmalarının ardından, polis memurlarından oluşan Türk Halk Müziği Ekibi muhteşem bir konser verdi. Seslendirdikleri birbirinden güzel türkülerle izleyenleri kimi zaman duygulandıran kimi zaman coşturan ekip, izleyenlerden tam not aldı.

Engellilerin gönüllerince eğlendiği etkinlikte Antekeli Mesut Komedi Dans Üçlüsü de, sempatik gösterileri ile izleyenleri kahkahaya boğdu.

Düzenlenen etkinlikte, Vali M.Celalettin Lekesiz''e ve İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç''a engellilere desteklerinden dolayı şilt ve çiçek takdim edildi.

Etkinliği, Hatay Valisi Lekesiz eşi Zehra Lekesiz ile birlikte izlerken, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Hasan Polat, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H.Salih Güder, Vali Yardımcıları ve İl Müdürleri de eşleri ile birlikte izledi.

Etkinliği aileleri ve yakınları ile birlikte büyük beğeni ile izleyen çok sayıdaki engelli vatandaşımız gönüllerince bir akşam geçirdiler.

(Haber Merkezi)
 

Yayladağı esnafından Vali Lekesiz'e yakın ilgi
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Cumartesi günü Kaymakamlar Toplantısı''na katılmak üzere geldiği Yayladağı ilçesinde toplantı öncesinde ilçe esnafını ziyaret ederek sohbet etti, sorunlarını ve taleplerini dinledi. Yayladağılı esnafların bu sürpriz ziyaretten mutlu oldukları ve Vali Lekesiz''e yakın ilgi gösterdikleri dikkat çekti.

Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanı, İlçe Esnaf Odası Başkanı, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı ve diğer ilgililer eşliğinde başlayan esnaf ziyareti yaklaşık 3 saat sürdü.

Atatürk Caddesi üzerinde bulunan beyaz eşya ve giyim mağazası, kuyumcu, fırın, lokanta, züccaciye, manav, bakkal ve pastane esnafını ziyaret ederek bir süre görüşen Lekesiz, ayda bir gerçekleştirdikleri Kaymakamlar Toplantısı vesilesi ile esnafa da ziyarette bulunduklarını, varsa sorun ve taleplerini dinlediklerini hatırlatarak, başta sağlık, eğitim, tarım olmak üzere çeşitli konularda yaşadıkları sorunlar ya da talepleri olup olmadığını sordu.

Lekesiz, esnafımızın toplumun ''belkemiği'' olduğunu, bulundukları il, ilçe ve bölgeye canlılık getirdiklerini, istihdam sağladıklarını ifade ederek, varsa esnafın sorunlarının çözümü noktasında yasalar çerçevesinde gerekenin yapılacağını ifade etti.
Lekesiz, “Yayladağı bizim gözbebeği ilçelerimizden birisidir. Yayladağı''nı geleceğe daha iyi hazırlamak için kurum ve kuruluşlarımızla birlikte ilçede yürütülen çalışmalar devam edecektir. Tüm ilçe esnafımıza bölgeye sağladıkları katkılar için teşekkür ederim.” dedi.

Esnaflar da Vali Lekesiz''e ve beraberindekilere ziyaretten ve yakın ilgilerinden dolayı teşekkür ettiler.

(Haber Merkezi)
 

Bomba yüklü araç patladı
İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı''na bağlı Şehit Ahmet Tor Kışlası''nın karşısındaki akaryakıt istasyonunun önünde bulunan bir araçta patlama meydana geldi. Bomba yüklü olduğu iddia edilen aracın patlaması, askeri personelin çıkışından 15 dakika sonra meydana geldiği, servis araçlarının çıkış saatinin ise kısa süre önce değiştirildiği öğrenildi.

Yaşanan patlamanın ardından Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ve İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su ile birlikte olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Vali Lekesiz, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, ilk tespitlere göre olayı, Amanos Dağlarındaki terör örgütü elemanlarının Şehit Ahmet Tor Kışlası''nda mesai bitimi çıkan askeri personele yönelik düzenledikleri bir saldırı olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Aracın patlaması sırasında olay yerinden geçen sivil minibüste bulunan 4 kişinin hafif şekilde yaralandığını ve yaralıların İskenderun Devlet Hastanesi''ndeki tedavilerinin ardından taburcu edildiklerini belirten Vali Lekesiz, soruları cevaplandırdı.
Patlamada kullanılan aracın çalıntı olabileceği üzerinde durulduğunu belirten Vali Lekesiz, bölgede 3 araç ile 1 motosikletin çalındığını, bunlardan motosiklet ile 2 araca ulaştıklarını, diğer araca da ulaşmaya çalışıldığını kaydetti.

Hatay Valiliği tarafından yapılan açıklamada “Patlamanın, İlimiz Amanos kırsalında faaliyet gösteren PKK terör örgütü mensuplarınca, askeri personeli taşıyan servis aracına yönelik olarak gerçekleştirildiği değerlendirilmektedir.

Konu adli mercilere intikal ettirilmiş olup, tüm yönleriyle incelenmektedir” denildi.

(Haber Merkezi)
 

Yılmaz'dan 1 Ekim Yaşlılar Günü açıklamasıHalk Sağlığı Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, 1 Ekim Uluslararası Yaşlılar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada yaşlılarımıza saygı, hürmet ve merhamet göstererek onları üzecek davranışlardan kaçınmamız gerektiğini belirtti.

Yılmaz, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Toplumu bugünlere ulaştıran yaşlıların karşılaştıkları sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunlarının belirlenmesi, çözüm yollarının aranması amacıyla Dünyada 1 Ekim tarihi Uluslararası Yaşlılar Günü olarak kutlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü Yaşlılığı 65 yaşından sonraki dönem olarak tanımlamaktadır. Son yıllarda ortalama yaşam süresinin uzaması ile dünyada yaşlı nüfusun oranı da artmıştır. Ortalama yaşam süresi 20. yüzyılın başında 40 civarında iken, 1950-2000 yılları arasında özellikle hızlı bir artış göstererek 66 yıl olmuştur. 2000 yılında dünyada 600 milyon olan 65 yaş üzeri nüfusun 2050 yılında ortalama yaşam süresinin 76 yıl, nüfusun ise 2 milyara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Gelecek 50 yıl içinde, yaşlı nüfusun artışının özellikle gelişmekte olan ülkelerde olması beklenmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bildirilen rakamlara göre, Türkiye nüfusunun % 6.4''ü Erkek ve % 8.3''ü Kadın olmak üzere ortalama olarak %7.3''ü 65 yaş ve üzerindedir. İlimizde ise yaşlı nüfusun % 5.1''i Erkek ve % 6.3''ü Kadın olmak üzere ortalama % 5.7''si 65 yaş ve üzerindedir. Türkiye genç bir nüfus yapısına sahiptir ancak, dünya nüfusunun global olarak yaşlanması ile birlikte, ülkemizde de yaşlı nüfus giderek artmaktadır. 2020 yılında yaşlı popülasyonun, Türkiye nüfusunun yaklaşık % 7.7''sini oluşturacağı öngörülmektedir. Nüfusun yaşlanması ile birlikte, bu nüfusa özel sorunlar ortaya çıkmakta, bunlar da yeni tutum ve hizmet gereksinimlerini gündeme getirmektedir

Yaşlılık döneminde kalp ve damar hastalıkları, inme, kanser, kas ve iskelet sistemi hastalıkları (kemik erimesi, kireçlenme, ağrı), görme ve işitme kaybı, düşme, istismar ve ihmal gibi sorunlar çok görülmektedir.

Yaşlılık insanın son mevsimi, son evresi ama çoğu zaman ilerleyen yaşlarla birlikte hastalıklar ve yaşama zorlukları baş göstermektedir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadır: “ Herhangi bir genç yaşlılığından dolayı bir ihtiyara hürmet ederse, Yüce Allah''ta yaşlandığında ona hürmet edecek kimseler halk eder.” buyurmuşlardır.

Biz gelenek görenek ve adetlerimize bağlı bir millet olarak eskiden olduğu gibi, şimdi de yaşlılarımıza saygı, hürmet ve merhamet göstererek onları üzecek kıracak davranışlardan kaçınmamız gerekmektedir.

Başta yaşlılarımız olmak üzere tüm halkımıza sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum.”

(Haber Merkezi)
 

Çinçin, Aydın Ticaret Borsası ile ortak projeler üretmek istiyoruz
Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı Aydın Akyüzlü, Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı ve beraberindeki heyet Antakya Ticaret ve Sanayi Odası''nı ziyaret etti.

Heyeti ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Remzi Güzel, Yönetim Kurulu üyeleri Selahattin Eskiocak, Sami Ekşi, Süheyl Budak, Meclis Üyesi Ahmet Melek ve Genel Sekreter Serdar Yılmaz Saraç karşıladı.

Ziyaret ATSOnun başarıyla tamamlamış olduğu ve halen devam etmekte olan projelerinin sunumu ile başlarken, Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, ATSO ile ortak projelerde yer almak istediklerini dile getirdi. Hatay ilinin barış ve hoşgörü kenti olduğunu ve dünyanın örnek aldığı bir il olduğunu dile getiren Bosnalı, Hatay''daki iş potansiyeline Aydın Ticaret Borsası üyelerinden Hataylı İşadamı Saha Tarım Ltd. Şti. sahibi Avni Güzel sayesinde aşina olduklarını belirtti. Aydın Ticaret Borsası olarak ATSO''nun projelerini yakından takip ettiklerini ifade eden Bosnalı Aydın''ın daha fazla gelişmesi için çalıştıklarını belirtirken, ATSO''nun yürüttüğü projeleri yakından izlediklerini ve aynı projeleri Aydın içinde yapmak istediklerini belirtti.

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, ziyaretten ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası''nın faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. ATSO Başkanı Çinçin, tüm sivil toplum örgütlerinin bir arada çalışması gerektiğini vurgulayarak ATSO ve ATSO''nun projesi olan Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezini de Hataylı Kobilere kazandırdıklarını dile getirdi. Çinçin, Aydın Ticaret Borsası ile çalışmak ve ortak projeler üretmek istediklerini de belirtti.

Konuşmaların ardından Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ziyaretin anısına ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin''e plaket verdi.

(Haber: Merkezi)
 

GÖNÜLLÜLERDEN 26 YILDIR ENGEL TANIMAYAN FEDAKARLIK


Bir toplumda engellilerin sosyal hayata katılımını sağlamak o ülkenin gelişmişlik düzeyi ile paraleldir. Ülkeler, engellilerine verdikleri değerler ile ön plana çıkmaktadır.
 

SOBA ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!
Ülkemizde her yıl özellikle kış aylarında yüzlerce kişi ısınma amaçlı yakılan soba ve mangallardan çıkan karbon monoksit gazından zehirlenmektedir.

Tüm uyarılara rağmen maalesef her yıl karbon içeren yakıtların (kömür, petrol, doğal gaz vs) bilinçsizce yakılmasından kaynaklanan zehirlenmelere bağlı ölüm sayısı giderek artmaktadır. Kokusuz ve renksiz bir gaz olan karbon monoksitten zehirlenmeler hiç farkına varılmadan oluşmaktadır. Bu nedenle dünyada ''''Sessiz Öldürücü'''' olarak adlandırılmaktadır. Bu yüzden havalandırması olmayan yerlerde açıkta ateş yakılmaması, soba kullanılırken boru ve baca temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Sobaları odanın uygun yerine kurulduktan sonra, yakacağınız katı yakıta göre soba borusu tercih edilmelidir.

Kömürlerin kendilerine has özellikleri bulunmaktadır. Soba, kömürün özelliğine uygun olarak yakılmalıdır. Kaynayan kömürlerde soba üstten yandığı için, sobayı doldurmadan önce ortasına bir adet odun dikilmeli ve etrafına kömür yerleştirilmelidir.
Kovalı sobalarda üstten yakılmalıdır. Kovalı sobalarda kova tamamen kömür doldurulmamalıdır.

En önemli tedbir ise yatmadan önce sobaya kesinlikle kömür atılmamalıdır. Rüzgârlı ve fırtınalı havalarda daha da dikkat edilmelidir.

(Haber: Hasan KAYA)
 

Vali Lekesiz: Reyhanlı Barajı 600 bin dekar alanın sulanmasını sağlayacak
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Reyhanlı Barajı inşaat alanında incelemelerde bulundu.

Vali Lekesiz, Reyhanlı Barajı inşaat alanında yaptığı konuşmada Reyhanlı Barajı''nın bölge ekonomisine büyük katkısı olacağını belirterek “Reyhanlı Barajı 600 bin dekar alanın sulanmasını sağlayacak” dedi.

DSİ Hatay İl Müdürü Şensöz''den devam eden çalışmalar ve gelinen nokta hakkında bilgi alan Vali Lekesiz, bölgemiz, ilimiz ve ülkemiz için büyük öneme sahip olan baraj ile Amik Ovası''nda yer alan 600 bin dekar arazinin sulanmasının ve 200 bin dekar sahanın da taşkından korunmasının sağlanacağını söyledi.

Lekesiz, 15.05.2015, saat: 15.15 de açılışının yapılması planlanan baraj inşaatında 24 saat çalışma esasının devam ettiğini, nakdi ve fiziki gerçekleşmenin şu an itibarı ile yüzde 32 olduğunu, 2013 yılı hedefinin ise yüzde 75''lere ulaşmak olduğunu ifade ederek, ''600 bin dekar arazinin sulanacağı göz önüne alındığında barajın gecikmesi, ilçemiz, ilimiz ve ülkemiz ekonomisi açısından kayıp olur. Tüm bunları göz önüne alıp bu işi iyi takip edeceğiz, çalışmalarımız titizlikle devam edecek. Bu baraj bölgemizin hayat kaynağı olacak. Ne kadar erken biterse sadece ilimizin değil ülkemizin kazancı da o kadar çok olacaktır.'' diye konuştu.

Şantiye binasında düzenlenen toplantıya; Vali Yardımcısı Mehmet Eriş, Reyhanlı Kaymakamı Dr. Yusuf Güler, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, DSİ Hatay İl Müdürü Ali Şensöz, Proje Müdürü Galip Tütüncüler, Kontrol Mühendisi M.Ali Bilici, Harita Mühendisi Mustafa Bebek, Jeoloji Mühendisi Yasin Can ve Şantiye Şefi Güray Göksu katıldı.

(Haber Merkezi)
 

ATSO: THY'NİN HATAYLILARA BAKIŞ AÇISI OLUMLU DEĞİL
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Türk Hava Yollarının uçuş seferlerini azaltması dolayısıyla bir açıklama yaparak THY''nin Hatay ve Hataylılara bakış açısının hiçte olumlu olmadığını belirtti.

ATSO tarafından yapılan açıklamada konu ile ilgili şu görüşlere yer verildi:

“Türk Hava Yollarının son icraatı Hatay halkını üzüyor. Son bir sene içinde bölgede yaşanan olaylara rağmen uçak seferlerinin doluluğuna dikkat çeken vatandaşlar “Hatay''dan Antalya, İzmir başta olmak üzere yurdun çeşitli yerlerine seferler düzenleyip, mevcut seferleri de arttıracağını beklerken günde 3 olan Hatay-İstanbul uçuşlarını ikiye düşürdü, Hatay-Ankara seferlerini de kimi zaman gidiş var, dönüş yok, kimi zaman da gidiş yok dönüş var, böyle bir uygulamanın mantığa sığması mümkün değil. Bir kısım seferlerini de kaldırdı.

THY günde bir olan Ankara uçuşlarını ikiye, İstanbul uçuşlarını da günde üç şeklinde devam ettirmesi gerekirken, nedeni açıklanma-yan böyle bir uygulamaya gitmesi değişik yorumlara yol açıyor. Yeni düzenleme ile Hatay''dan, Ankara ve İstanbul''a uçuş ücretlerinin yükselmesine sebep olurken İskenderun’dan uçacak vatandaşlar Hatay yerine Adana havaalanını tercih ediyor. Kış tarifesine geçen Türk Hava Yolları''nın, yaz mevsiminin geride kalmasıyla birlikte turizm kentleri yanı sıra uluslararası uçuşlarının azaldığı, Uçak sıkıntısı olmadığı kış mevsimi öncesinde böylesine bir düzenlemeye gitmesi Türk Hava Yolları''nın Hatay ve Hataylılara bakış açısının hiç de olumlu olmadığını gösteriyor. Yetkililerin bu konunun çözümü için gerekli girişimleri yapmasını bekliyoruz” denildi.

(Haber Merkezi)
 

Sağlık-Sen, hizmet sendikacılığı yapıyor
Sağlık – Sen Hatay Şube Başkanlığı tarafından İl Divan Kurulu toplantısı yapıldı.

Pazar günü Mado evinde yapılan toplantıya, Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Genel Başkan Yardımcısı Mutlu Kara, Hatay Şube Başkanı Feleytun Gönç, şube yönetim kurulu üyeleri ve ilçe temsilcileri katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Feleytun Gönç; “Sağlık – Sen İlimizin en büyük ve en saygın sivil toplum örgütüdür. Bu büyüklük ve saygınlığı sizlerden, siz değerli üyelerimizden almıştır. Bu büyüklük ve saygınlığa yine sizlerle beraber devam ettireceğiz.

Şube yönetimine adım attığım ilk gün şahsım ve yönetim ekibimin ortak paydada buluştuğu o yol gösterici cümleydi. “Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uykudan uyandırmaktır.” Birlik ve beraberlik çatısı altında, bu güne kadar uyuyarak çalışanların sorunlarını biriktirenlerin, sadece tabela sendikacılığı yapanların uykularını dağıttık. Onlar afallarken biz Hatay’lı çalışanlarımıza her konuda rehber olmaya, yanlarında durmaya çalıştık. Bir arada bulunmak gelişmeydi. Beraber çalışabilmek ise başarıyı getirdi.

Bu anlamda emeğini esirgemeden çalışan, destek veren tüm arkadaşlarıma, temsilcilerimize sonsuz teşekkür ediyorum. Ayrıca önümüzde değil yanımızda bulunarak her anlamada desteğini esirgemeyen, yaşadığımız zorlukları en iyi şekilde analiz ederek her tutum ve davranış ile takdirini gösteren, başarımızı önemseyen ve bunu hakkaniyetli ödüllendiren genel merkezimize de minnettarlığımı ifade etmek istiyorum.”dedi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş de; “Hatay bizim için çok önemli. Büyüme hedefi doğrultusunda sağlık sen vizyonunu koruyarak bu noktaya geldi. Bizler ücret sendikacılığı değil hizmet sendikacılığı yapıyoruz, sendikacılığı ücret sendikacılığı olarak görmüyoruz.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından yapmış oldukları üstün çalışmalardan dolayı Semra Koç ve Gökhan Ödlek’e plaket takdim edildi.

(Haber: Hasan KAYA)
 

Ergin ve Kuseyri ile bir kez daha gururlandık
Adalet Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yönetim kurulu üyesi Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri''nin ilimize kattığı değerler Hatay halkı tarafından takdir edilmeye devam ediyor.

Geçen hafta Ankara’da TOBB İkiz Kulelerde Hatay İmam Hatip Lisesi ve öğrenci yurdu yapımı için protokol imza töreninde Ergin ve Kuseyri ile bir kez daha gururlandık.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 40 derslikli okulun ve 300 kişilik öğrenci yurdu yapımında Ergin ve Kuseyri''nin büyük etken olduğuna dikkat çekti. Ergin''in Bakan olarak Türkiye''ye önemli hizmetler verdiğini belirten Hisarcıklıoğlu, TOBB yönetim kurulu üyesi olan ATB Başkanı M.Ali Kuseyri''nin de 16 derslikli okulun 40 dersliğe çıkması için çaba sarf ettiğini ve bu kararın yönetimden 40 derslik olarak çıktığını imza töreninde açıkladı.

Bu arada Hisarcıklıoğlu''nun protokol imza töreninde şahit olarak imza atmasını yeterli bulmayan Bakan Ergin, müteselsil kefil olarak imza atmasının sağlamasının ardından imza törenini izleyen bir kişi Hataylı Ergin''in Kayserili olan Hisarcıklıoğlu gibi uyanık ve zekice işler yaptığını söyledi.

(Haber: Sadullah Ergin)
 

KADHİM, kadınların hizmetine sunuldu
İl Özel İdaresi bütçesinden ayrılan ödenekle kamulaştırılan 429,00 m2 inşaat alanına sahip, 11 odalı eski Antakya Evi, ''Kadın Aile Danışma ve Üretim Merkezi'' olarak kadınların hizmetine sunuldu.

Önümüzdeki günlerde resmi açılışı gerçekleştirilecek olan KADHİM’de, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz hafta açılan ve konusunda uzman eğitmenler tarafından verilen gümüş tasarımı, gravür, ebru sanatı, cam işlemeciliği, mozaik yapımı, ipek dokumacılığı, hasır örmeciliği ve nakış işleme kurslarına devam eden kadınlarımız, üretime geçerek aile bütçesine katkı sunmak için ilk adımı attılar.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, KADHİM merkezde incelemelerde bulunarak devam eden çalışmalar hakkında ilgililerden bilgi aldı. Vali Lekesiz, kurslardan yararlanan ev hanımlarımızın ürettikleri ürünlerle hem unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımızı yeniden gün yüzüne çıkartacaklarını hem de aile bütçelerine katkı sağlayacaklarını söyledi.

Kursiyer kadınlarımız ise ürettikleri ürünleri satarak aile bütçesine katkıda bulunacak olmanın heyecanını yaşarken, kendilerine bu imkânı sağlayan ilgililere teşekkür ettiler.

Kadın Aile Danışma ve Üretim Merkezi''nde ayrıca, konusunda uzman kişilerce aile yaşamını korumak, desteklemek ve sorunların çözümüne yardımcı olmak amacıyla aile bireylerine yönelik koruyucu-önleyici,eğitici-geliştirici hizmetlerin yanı sıra rehberlik ve danışmanlık hizmetleri de verilecek.

İncelemelere, Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü, İl Özel İdare Genel Sekreteri Muhittin Şahin, İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hidayet Şişkin ile diğer ilgililer katıldı.

(Haber Merkezi)
 

ZABITA EKİPLERİ DENETİMLERİNİ ARTTIRDI
Antakya Belediyesi zabıta ekipleri yılbaşı gecesinin yaklaştığı bugünlerde özelikle imalat yapan işletmelere hijyen denetimlerini sıklaştırdı. Zabıta ekipleri, yılbaşı gecesi de dahil 24 saat görevde olacağı bildirildi.

Ekipler ilk etapta piliç, yaş pasta imalatı ve satışı yapan işletmelerde denetimlerde bulunarak gıdaların tazelikleri, ambalajları, imal ve son kullanma tarihlerini gözden geçirdi.

Üretimi yapılan gıdalarda kullanılan malzemeleri kontrol eden ekipler, özellikle imalathane yapılan mekanlarda temizlik ve hijyen kurallarına uyulup uyulmadığını kontrol etti.

Antakya Belediyesi''nden yapılan açıklamada, yılbaşı gecesi de dâhil olmak üzere Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin 24 saat süreyle görev yapacağı ve denetimlerine aralıksız devam edeceği, herhangi bir ihtiyaç halinde vatandaşların 444 12 06 Halkla İlişkiler veya 153 Alo Zabıta telefonlarını arayabilecekleri vurgulandı.

(Haber Merkezi)
 

Vali Lekesiz'in konuğu Prof. Dr. Akgül
Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz''i makamında ziyaret etti.

Vali Lekesiz, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, konuğuna tarihi Valilik binası hakkında bilgi verdi.

Vali Lekesiz, ziyaretin anısına Prof. Dr. Akgül''e Hatay Valiliği tarafından hazırlatılan ve ilimizin tarihi geçmişine ışık tutan ''Devletten Millete Hatay Devleti'' kitabını hediye ederken, yine Valilik Hizmet Binası içinde oluşturulan Hatay Devleti Müzesi''ni ve restore edilen binayı da gezdirdi.

Prof. Dr.Akgül ise, sevgi ve hoşgörünün merkezi Hatay''da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Hayta Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz''e teşekkür etti.

(Haber Merkezi)
 

Hatayspor, Ankaragücü maçında umut verdi
2.Lig Kırmızı Grupta yer alan ve grubunda zirve hesapları yapan Hatayspor, ikinci yarı hazırlık çalışmalarını sürdürdüğü Antalya Belek''te PTT 1.Lig takımlarından Ankaragücü ile oynadığı özel maçta gelecek için umut verdi.

On gündür Belek Arkadya Otelinde kampta bulunan ve Teknik Direktör Ahmet Ertem idaresinde sıkı bir çalışma programına dâhil olan Bordo-Beyazlı futbolcular, önceki gün oynadığı hazırlık maçında diri ve mücadeleci yönüyle beğeni kazandı.

Hatayspor ideal kadrosuyla çıktığı ilk yarıyı Gürhan, Erhan ve Mertcan''ın golleriyle 3-1 önde tamamlarken, ikinci yarıda diğer futbolculara forma şansı tanındı. Ankaragücü ikinci yarıda attığı iki golle maçta 3-3''lük beraberliği sağladı.

Hatayspor Basın Sözcüsü Av. Şahin Akbay, gazetemiz yetkilisi ile yaptığı görüşmede Hatayspor''un Ankaragücü maçında iyi futbol oynadığını ve mücadele ettiğini belirterek ikinci yarı maçlarında takımın daha iyi yerlere geleceğini söyledi.

Bu arada Hatayspor takımında Gürhan oynadığı ve attığı gollerle dikkat çekerken ikinci yarıda yeteneğiyle Hatayspor''un başarısına katkı sağlayacağı belirtildi.

(Haber: Sadullah Ergin)
 

Başkan Savaş'tan birlik ve dayanışma ziyaretleri
Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, birlik, beraberlik ve dayanışma ziyaretlerine aralıksız devam ediyor. Başkan Savaş, Kumlu İlçesinde düzenlenen toplantıda ilçenin kanaat önderleri ve ileri gelenleri ile Adnan Menderes Parkı''nda bir araya geldi.

MHP Kumlu İlçe Başkanı Ayhan Rüşvanlı ev sahipliğinde tertiplenen toplantıya Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Kumlu Belediye Başkanı Ali Balkıs, Başkan Yardımcısı Mehmet Çaparali, Ak Parti Kumlu İlçe Başkanı İbrahim Pac, DSP Kumlu İlçe Başkanı Cuma Yurdakul, Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü, Kumlu Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Bülent Aydın, Kumlu Kırıcıoğlu Köyü Muhtarı Ali Alaca, Reyhanlı Uzunkavak Köyü Muhtarı Ahmet Kelleroğlu, Altınözlüler Derneği Başkanı Ömer Kuday, Kumlu Dolmuşçular Kooperatifi Başkanı Mustafa Talipler, Harp Malulü, Gaziler, Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Hakan Kokusever, İl Genel Meclis üyeleri ile Kumlu İlçe sakinleri katılım gösterdi.

MHP Kumlu İlçe Başkanı Ayhan Rüşvanlı toplantıda yaptığı konuşmada, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş''ın il genelinde yürüttüğü birlik, beraberlik toplantılarının Hatay insanına büyük faydası olduğunu bu nedenden dolayı Başkan Savaş''a teşekkür etti.

Başkan Savaş''ta, birlik ve beraberlik toplantılarına 18 ay önce başlanıldığını ifade ederek, “İlimiz genelinde yer ve mekân gözetmeksizin birlik ve beraberliğimizin daha da pekişmesi adına bu tür toplantılara iştirak ediyoruz. Bu maksatla bizleri buraya davet etmenizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum. İlimizde birliğin, dirliğin sürmesi hepimize büyük fayda sağlayacaktır. İlimizin huzurlu ortamda bulunması ve insanlarımızın rahat yaşam sürmesi bir arada barış içinde yaşamamıza neden olmaktadır. Bu birlikteliğimiz gelecek nesillere örnek olmalıdır. Torunlarımıza bırakacağımız en güzel miraslardan biri de budur. Belediye Başkanlarımızla, muhtarlarımızla, siyasi parti yöneticilerimizle, sivil toplum kuruluşları temsilcilerimizle hemen hemen her ortamda bir araya geliyor bu tür dayanışma ve kaynaşma buluşmaları düzenliyoruz” dedi.

Komşu ülkemiz Suriye''de yaşanan iç savaş''tan dolayı bir takım dış mihrakların boş durmadığını belirten Başkan Savaş, “Ecdadımızdan bize miras olarak bırakılan bu hoşgörü ortamını bozmak isteyen mihraklara fırsat vermememiz gerekir.

Bu birlikteliği korumak, kollamak için toplumun her kesimine büyük görev düşüyor. Bizler de bu sorumluluk bilinci ile hareket ediyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)
 

Civelek: Güven ve kardeşlik ortamını birlikte sağladık
İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, son günlerde hakim olan huzur ve güven ortamı nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı

Civelek, güven ve kardeşlik ortamını birlikte sağladıklarını ifade ederek şu açıklamalarda bulundu: “İskenderun''a ve İskenderun''da hakim olan huzur, güven ve barış ortamına karşı sorumsuz, seviyesiz ve provakatif amaçlı sözlü saldırıya karşı İskenderunluluk şuuruyla gösterdiğiniz duyarlılık ve karşı duruş hepimiz için gurur vericidir.

İskenderun''da bugün hakim olan huzur, güven ve kardeşlik ortamını güç birliği ve dayanışma içinde hep birlikte sağladık.

İskenderun huzur ve barış kentidir ve her zaman öyle kalacaktır. Bunu hiçbir güç ve hiçbir zihniyet bozamayacaktır. Ortak duyarlılığımız ve kararlılığımız bunu açıkça göstermiştir.

İskenderun Belediye Başkanı olarak sizlere hizmet etmekten her zaman onur duyduğumu bu vesileyle bir kez daha arz ederim” dedi.

(Haber Merkezi)
 

Dumlu, Vali Lekesiz'e veda etti
Mersin''e tayini çıkan Hatay Vergi Dairesi Başkanı Harun Dumlu, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz''e veda ziyaretinde bulundu.

Dumlu, 2 yıllık görev süresinde Hatay''da Valiliği başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımızla uyum içerisinde çalıştığını ifade ederek, manevi desteklerinden dolayı Vali Lekesiz''e teşekkür etti.

Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz de, Vergi Dairesi Başkanı Dumlu''nun gerek görevindeki sorumluluk duygusu gerekse insani ilişkilerindeki pozitiflik açısından başarılı bir görev süreci geçirdiğini ifade ederek ilimize ve insanımıza verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür ederek yeni görev yerinde başarılar diledi.

(Haber Merkezi)
 

İnce, Yeşilpınar Beldesini ziyaret etti
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Yeşilpınar Beldesini ziyaret etti.

İnce, Yeşilpınar Belde ziyaretinde Yeşilpınar Belde Belediye Başkanı Malik Kılıç''ı makamında ziyaret ederek parti binasını görkemli bir törenle açma sözü verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu''nun, Antakya''ya geldiğinde programında olduğu halde, belde belediye binasını açmaya gelmesinin engellendiğini gerekçe göstererek partisinden istifa eden, ancak istifası İl Yönetimi tarafından kabul edilmeyen Malik Kılıç, Muharrem İnce tarafından partisine geri dönmesi konusunda ikna edildi.

Muharrem İnce, Yeşilpınar Belediye Başkanı Malik Kılıç''ı makamında ziyaret ederek, en kısa zamanda beraberinde çok sayıda Milletvekili ile Yeşilpınar''a tekrar gelerek parti binasını görkemli bir törenle açma sözü verdi.

(Haber Merkezi)
 

SAVAŞ'TAN OKULA KİTAP BAĞIŞI
Fırsat bulduğu zamanı değerlendirerek kentimizde bulunan okullara yaptığı ziyaretlerini aralıksız sürdüren Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, bu çerçevede Turunçlu Şehit Hakan Üçyıldız İlköğretim Okulu''na nezaket ziyaretinde bulundu.

Başkan Savaş''ın yaptığı bu ziyarette Okul Müdürü Hidayet Şişkin, Müdür Yardımcısı Levent Kirkizoğlu, okul aile birliği üyeleri ve öğretmenler hazır bulundu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Şehit Hakan Üçyıldız İlköğretim Okulu Müdürü Hidayet Şişkin, okulun faaliyetleri hakkında detaylı bilgiler sunarken, okullara sağladığı destek ve eğitime verdiği katkılardan ötürü Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş''a teşekkür etti.

Okul idarecileri, okul aile birliği üyeleri ve öğretmenlerle sohbet eden ve fikir alışverişinde bulunan Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş ziyarette, öğrencilerin faydalanabilmesi için okul kütüphanesine hikaye kitabı, okulda görev yapan öğretmenlere ise kupa bardak hediye etti.

(Haber Merkezi)
 

Lekesiz Ailesi, vatandaşlarla bütünleşti
İlimizde uzun süredir uygulanmaya devam eden devlet-millet bütünleşmesi devam ederken Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, beraberinde eşi Zehra Lekesiz ile birlikte ihtiyaç sahibi vatandaşları evlerinde ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

Sosyal devlet anlayışı içinde bu uygulamayı en iyi şekilde gerçekleştiren Vali Lekesiz''e, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz, İl Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) Müdürü Abdulkadir Uçar, Akasya Mahallesi Muhtarı Mustafa Yücedal''da eşlik etti.

Vali Lekesiz ve eşi Zehra Lekesiz ziyaretleri kapsamında ilk olarak Akasya Mahallesi''nde ikamet eden Songül Suncul''un evine konuk oldu. Eşini bir buçuk yıl önce kaybeden ve biri engelli iki çocuğu ile birlikte yaşayan 31 yaşındaki vatandaşımız ile bir süre sohbet ederek sorunlarını ve taleplerini dinleyen Vali Lekesiz, Devletimiz tarafından verilen yardımlarla geçimini devam ettiren vatandaşımızın Rehabilitasyon Merkezi''ne devam eden 11 yaşındaki oğlu Abdulsamet ve İlköğretim Okulu 4. sınıfa devam eden 10 yaşındaki kızı Eda ile de yakından ilgilendi.

Vali Lekesiz, derslerinde oldukça başarılı olan Eda''ya ''Hani Herşey Oyundu'' adlı kitabı armağan ederek her gün bir öykü okuması tavsiyesinde bulundu. Lekesiz, küçük Abdulsamet''in, sağlık görevlilerimiz eşliğinde hastaneye götürülerek genel bir sağlık kontrolünden geçirilmesi talimatını da verdi.

Vali Lekesiz daha sonra aynı mahallede ikamet eden 31 yaşındaki Zeynep Aydın''ın evine konuk oldu. Babasına ait tek odalı bir evde iki çocuğu ile birlikte yaşayan anne ile bir süre sohbet ederek sorunlarını dinleyen Vali Lekesiz, İlköğretim Okulu 2.sınıfa devam eden oğlu için eğitim yardımından yararlanan anneye, imkânlar ve yasalar çerçevesinde başka ne şekilde yardımlar yapılabileceğinin araştırılması ve mağduriyetinin giderilmesi talimatını verdi.

Çocukları 4 yaşındaki Hatice ve 7 yaşındaki Abdullah ile de yakından ilgilenerek eğitimleri konusunda bilgi alan Vali Lekesiz, gerek çocukların gerekse evin ihtiyaçlarının karşılanması için gereken çalışmaların yapılacağını söyledi.

(Haber Merkezi)
 

OTOMOBİL YAN YATTI


Hatay''ın Erzin ilçesinde çarptığı bahçe duvarını devirip yan yatan otomobilin sürücüsü kazayı hafif sıyrıklarla atlattı
 

Allah birlik ve beraberliğimizi daim etsin
Kıbrıs ve Kore''de Savaşanlar Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Behçet Narin ve üyelerinden oluşan heyet Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş''a nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette konuşan Başkan Savaş, gazi ve şehitlerin yazdığı destanların gelecek nesillere aktarılması gerektiğini ifade ederek “Allah birlik ve beraberliğimizi daim etsin” dedi.

Ziyarette konuşan Dernek Başkanı Behçet Narin yaptığı açıklamada; “Sayın Belediye Başkanımız Doç.Dr. Lütfü Savaş, bizlere her zaman destek olmakta her daim yanımızda yer almaktadır. Sayın Belediye Başkanımızın kent genelinde yürüttüğü çalışmalardan dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Alt ve üst yapı konusunda süregelen hizmet ve yatırımlar, Antakya''yı daha modern bir şehir konumuna getirmiştir.” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş; “Bu vesileyle bir kez daha tüm gazilerimizi şükranla, şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Gazilerimizin ve şehitlerimizin bizlerin ve halkımızın yanında ayrı ve özel bir yeri bulunmaktadır. Onlara karşı duyulan sevgi, hürmet ve muhabbet çok farklıdır. Türk milletinin her ferdi yaşadığı hayatın geçmişte edinilen tecrübelerin bir sonucu olduğunu bilir. Bu bakış açısıyla gazilerinin ve şehitlerinin hatırasını canlı tutar. Onların yazdığı destanı sonraki nesillere aktarır. Allah birlik ve beraberliğimizi daim etsin. Bu coğrafyadaki kardeşlik bağımız ve ortamımız tüm dünyaya örnek olsun.” dedi.

(Haber Merkezi)
 

Savaş: Gazilerimizle ne kadar övünsek azdır
Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, “19 Eylül Gaziler Günü” nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Savaş mesajında, İftihar edilecek bir fedakârlıkla, yaşadığımız topraklara göz dikmiş hainlere aman vermeyen, canlarından dahi vazgeçmeyi göze almış olan gazilerimizle ne kadar övünsek azdır diyerek şu açıklamalarda bulundu: ''Çok yüksek bir milli şuurun tavır ve davranış olarak somutlaştığı gazilerimiz, dağımızda, ovamızda, taşımızda, toprağımızda ve her türlü milli değerimizde gözü olanlara hiç unutamayacakları acı dersler vermişlerdir. Vatanımızın selameti, milletimizin bağımsızlığı ve aziz varlığının devamlılığı uğruna; üzerlerine düşen her sorumluluğun gereğini sonucu ne olursa olsun yapmış olan gazilerimizi sadece bu günle hatırlamak elbette doğru ve yerinde olmayacaktır.

Bu itibarla, geçmişteki mücadeleleriyle bölücü ve yıkıcı mihraklara göz açtırmayan vatan sevdalılarını, yılın her anında ve gününde, saygı, minnet ve şükranla anmak en başta gelen milli ve manevi bir görevdir. İ

İftihar edilecek bir fedakârlıkla, yaşadığımız topraklara göz dikmiş hainlere aman vermeyen, canlarından dahi vazgeçmeyi göze almış olan gazilerimizle ne kadar övünsek azdır. Şehitlik mertebesine ve gazilik unvanına ulaşmış olan tüm vatan evlatlarına karşı yapılacak en anlamlı teşekkürün, onların bizlere emanet ettiği ülkemize, milletimize, bayrağımıza, demokrasimize sahip çıkarak ve üzerimize düşen görevlerimizi en iyi şekilde yaparak hizmet etmek olduğuna inanıyoruz.

Aziz şehitlerimizin yakınlarına, gazilerimize ve malüllerine karşı her zaman şükran borcu içerisinde, sevgi, ilgi ve hizmet anlayışında olduğumuzu belirtiyor, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizin aziz ruhlarının şad olması dileğiyle, şerefli hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, yaşayan değerli gazilerimize sağlık, esenlik dolu uzun bir ömür temennisiyle, sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

(Haber merkezi)
 

İnsan Hakları Günü kutlandı
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ve Haftası kutlamaları çerçevesinde, dün Atatürk Anıtına İl İnsan Hakları Kurulu Başkanlığınca çelenk sunuldu.

İl İnsan Hakları kurulunca Atatürk anıtına çelenk sunma törenine İl İnsan Hakları Kurulu Başkanı Hatay Vali Yardımcısı Kadim Doğan, Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yelkaya, İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu ve il insan hakları kurulu üyeleri katıldı.

Çelenk sunma töreninin ardında insan hakları kurulu, Erol Bilecik Kongre Merkezinde katılımcılara yönelik bir panel düzenledi.

Panele konumacı olarak, Mustafa Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sabahattin Nal, İnsan haklarına genel bakış konusunda, Hatay Barosu Başkanlığı Avukatlarından Av. Üstün Kızıl, Bireysel Başvuru Hakkı konusunda, Hatay Gazeteciler Cemiyeti adına Cemil Yıldız, Basın (habercilik)İnsan Hakları konusunda, İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Vedat Taşkıran, Çocuk Hakları konusunda, İl Sağlık Müdürlüğü Uzman Doktorlarından Dilek Arzu Bakır, Hasta Hakları konusunda katılımcılara geniş bilgiler verdiler.

Mustafa Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sabahattin Nal, “İnsan Haklarının Anayasası olarak tanımlanan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, dil, din, renk, cinsiyet ve sınıf farklılığı gözetmeksizin, tüm insanların sadece insan olmalarından kaynaklı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olduğunu ilan etmektedir. İnsanın değişimi ve gelişmesinin sonucunda 10 Aralık 1948 yılında yayınlanan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi doğmuştur ve tüm ülkeler birkaç ülke hariç Enversel Bildirgeyi kabul etmiştir. O günden bu güne 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ve Haftası olarak kutlanmaktadır.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)
 

Meto: Suriye'de dökülen kana BM kalıcı çözüm bulmalıAK Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Ali Meto yaptığı açıklamada Suriye''de dökülen kanı, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kuruluşların samimiyetle ve acilen kalıcı çözüm bulmasının gerektiğini söyledi.

Halep, Humus ve Şam''a defalarca ziyaret ve ticaret için gittiğini ve orada çok sayıda dostlarının olduğunu söyleyen AK Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Ali Meto şu açıklamalarda bulundu: “Suriye''de çıkan bu yangın, benim yüreklerimi yakıyor, uykularımı kaçırıyor. Oradaki çatışmalara insani ve vijdani açıdan bakarsak, çok kötü gelişmelerin olacağından endişe ediyorum. Özgür Suriye ordusu da, Hükümet yanlıları da bir an evvel akil insanların önderliğinde bir araya gelerek, gerçek hukuk devletine ve özlenen demokratik sivil iradeye evet diyerek akan kardeş kanını biran evvel durdurmalıdırlar.

Atalarımızın 500 yıla yakın hükmü altında tuttuğu Halep ve Şam bizim için Ankara-İstanbul ve Hatay kadar önemlidir. Buralarda çok sayıda akrabalarımız, dostlarımız, yakınlarımız vardır. Yüce Allah, zalimlere karşı mazlumların yanında yer almayı, merhametli ve şefkatli olmayı emrettiği için yanı başımızda yaşanan bu insanlık dramına karşı sessiz kalamayız” dedi.

(Haber Merkezi)
 

SAVAŞ: ENGELLİLERİMİZLE 365 GÜN BERABERİZ
Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” münasebetiyle şehrimizde faaliyet gösteren engelli dernekleri, kurum ve kuruluşlar ile engelli spor kulüp temsilcilerine öğle yemeği verdi.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş''ın ev sahipliğinde, Harbiye Hidro Tesisleri''nde düzenlenen buluşmaya İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bekir Kocaoğlan, Hatay Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Mehmet Yıldırım, Hatay Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi Müdürü Abdulkadir Yılmaz, Hürriyet İşitme Engelliler Okulu Müdürü Zekeriya Kalkan, Zirem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emine Seçkin, Bedensel Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Ateşer, Türkiye Beyazay Derneği Hatay Şube Başkanı Mehmet Tazeoğlu, Türkiye Sakatlar Derneği Hatay Şube Başkanı Figen Vural Tekin, Görme Engelliler Derneği Yönetim kurulu üyeleri, İşitme Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı Nizamettin Gür, Yaşama Sevinci Spor Kulübü Başkanı Serkan Çelik, Hatay Altınvuruş Spor Kulübü Başkanı Nizamettin Karaali, Serinyol Spor Kulübü yönetim kurulu üyesi Mehmet Sapmaz, Hatay İşitme Engelliler Derneği yönetim kurulu üyesi Yakup Karaca, Merkeze Bağlı Mahalle ve Köy Muhtarları Derneği Başkanı Mustafa Arslanoğlu ve mahalle muhtarları, engelli dernek üyeleri, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve kurum, kuruluş temsilcileri katılım gösterdi.

Birlik, beraberlik ve dayanışma buluşmasında katılımcılara Antakya Belediyesi''nin 44 aylık sürede engellilere yönelik yapılan hizmetlerle ilgili film gösterimi sunuldu.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, etkinlikte yaptığı açıklamada; “ Tüm engelli kardeşlerimizin “3 Aralık Dünya Engelliler Günü''nü” kutluyorum. Davetimizi icabet edip katılım gösteren herkese çok teşekkür ediyorum. Sosyal hayatta, eğitimde, kültürde, sporda, ekonomide kısacası her alanda engelsiz bir yaşam sürmenizi temenni ediyorum. Bugün burada dernek başkanlarımız, eğitimcilerimiz, mahalle muhtarlarımız var. Hepimiz sizlere destek olmak, yanınızda olmak için buradayız. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Az önce slâyt sunumda yaptığımız çalışmaları izlediniz. Görüldüğü gibi Antakya Belediye olarak sizlerle senede 1 gün değil 365 gün 6 saat birlikteyiz. Sizlerin engelsiz bir hayat sürmeniz için var gücümüzle çalışıyoruz. Şehrimizdeki engelleri hep birlikte kaldırdığımız için hepinize şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)
 

Asi'nin kızlarına girişimcilik eğitimi verildi
Doğu Kalkınma Ajansı DOĞAKA desteği ile Hatay Kadın Girişimciler Derneği''nin yürüttüğü Asi''nin Kızları Okuldan Hayata adlı proje kapsamında Kız Meslek Lisesi öğrencilerine girişimcilik eğitimi verildi.

Meslek Lisesi öğrencilerinin okul sonrasında kendiişlerini kurmak için ne gibi adımlar atmaları gerektiği, iş kurmada sermayeyi nereden bulacakları, bir girişimcinin iş kurma sürecindeki temel adımları, başarılı iş fikirlerini nasıl bulacakları, pazar araştırması ve finansman gibi konular genel bir çerçevede işlendi. Eğitim, KAGİD ve ABİGEM''in ortak çalışması ile ABİGEM direktörü Bülent Yüce tarafından verildi.

Öğrencilerin gelecekte kendiişlerini kurmalarına ve kendi iş fikirlerini hayata geçirmelerine bir ışık tutma amacıyla organize edilen bu eğitime 150 öğrenci katılım gösterdi. Katılan öğrenciler Avrupa Birliği ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği onaylı girişimcilik sertifikası almaya hak kazandılar.

(Haber Merkezi)
 

FAKİROĞLUNDAN YENİ BİR BELGESEL “ÇIKMAZ SOKAK”


Bir çok başarılı çalışmaya imza atan Hatay’lı yönetmen Recep Fakiroğlu, doğup büyüdüğü yer olan Paşa Çıkmazı belgeseli için kolları sıvadı.
 

TEKNOKENT PROTOKOLU İMZALANDI


Mustafa Kemal Üniversitesi Teknopark uygulaması ile gelişmiş birçok ülkede, kaynakların rasyonel bir şekilde gelişmeye katkısının olduğu bir sistem olarak kabul edilir.
 

NUHOĞLU VE AYDIN’DAN BAŞKAN SAVAŞ’A NEZAKET ZİYARETİ


TOBB Ulaştırma ve Lojistik Sektör Meclisi Başkanı Çetin Nuhoğlu ve Kuzeytepe Belediye Başkanı Necati Aydın, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’a nezaket ziyaretinde bulundu.
 

VALİ LEKESİZİN KÖY ZİYARETLERİ


Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz,kurum müdürleri eşliğinde köyleri ziyaret ederek vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinliyor.Vali Lekesiz bu kapsamda, merkeze bağlı Dikmece Köyü’nü ziyaret ederek, vatandaşlarla sohbet etti, sorunlarını ve taleplerini dinledi.
 

BİNGÖL:REYHANLININ SEÇİLMESİ MANİDAR


Hatay''ın Reyhanlı İlçesi''ni ziyaret eden sanatçılar adına konuşan Yavuz Bingöl, saldırı için binlerce yıl kardeş olarak yaşayan, değişik etnik grupların bulunduğuReyhanlı''nın seçilmesini manidar bulduklarını söyledi.
 

SURİYE'DEN GETİRİLEN 5 BİN UYUŞTURUCU HAP ELE GEÇİRİLDİ


Adana''da jandarma ekiplerinin yaptığı operasyonda Suriye''den getirilen 5 bin adet uyuşturucu ve uyarıcı hap ele geçirild
 

KREDİ KARTI BORCU İNTİHARA SÜRÜKLEDİ


Hatay''ın Dörtyol ilçesinde kredi borçları nedeniyle bunalıma giren şahıs, kendini asarak intihar etti
 

İSKENDERUN MÜFTÜSÜ CİVELEKİ ZİYARET ETTİ


İskenderun Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek’e ziyarette bulundu.
 

CHP GRUP BAŞKAN VEKİLİ İNCE KÖYLERİ GEZDİ


Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Hatay’da CHP’ye hiç oy çıkmayan köyleri ziyaret etti. İnce’nin ilk durağı büyükşehir yasası ile Antakya’dan ayrılarak Altınözü’ne bağlanan Sofular köyü oldu.
 

İSKENDERUN GAZİANTEPLİLER DERNEĞİ YÖNETİMİ CİVELEKİ ZİYARET ETTİ


İskenderun Gaziantepliler Derneği yönetimi, İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek’i ziyaret etti.
 

MKÜDE I. ULUSAL TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİ KONGRESİ


Üniversite Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi tarafından Atatürk Konferans Salonu’nda “I. Ulusal Tıp Fakültesi Öğrenci Kongresi” düzenlendi. Akdeniz Üniversitesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Erol Gürpınar’ın konuşmacı olarak katıldığı kongreye Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Özcan, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Kürtül, Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Duru, akademisyenler, sağlık çalışanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.Kongrede konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, üniversitede öğrencilere bilim yolunda çalışma ve bilimsel bilgiyi paylaşma düşüncesini yaygınlaştırmayı hedeflediklerini dile getirdi. Rektör Güder, “Öğrencilerimiz arasında bilimsel bilgiyi edinme, paylaşma, geliştirme, rekabetçi duygularla başkasına ait düşünceleri arayarak öğrenme, keşfetme yolunda önemli bir ortam olan ve daha önce başlattığımız AR-GE proje pazarlarını yeniden başlatmak istiyoruz” diye konuştu.
 

ERBAKAN, SARAY PLAZA’DA ANILDI


Fatih Erbakan, Saadet Partisi Hatay il Başkanlığı''nın eski başbakanlardan Necmettin Erbakan''ın vefatının 2. yıl dönümü dolayısıyla Antakya Saray Plaza''da düzenlediği ''Erbakan ve Yeni Bir Dünya'' konulu anma toplantısına katıldı.
 

LEKESİZ:“GEÇTİĞİMİZ YIL 5 BİN 261 KİŞİ İSTİHDAM EDİLDİ”


İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
 

SAVAŞ ,AK PARTİLİ KADINLARA İCRAATLARINI ANLATTI


Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Antakya Belediyesi’nce 4 yıllık hizmet döneminde kentte gerçekleştirilen ve geleceğe dönük planlanan projelerle ilgili Ak Parti İl Kadın Kolları Teşkilatını bilgilendirdi
 

AKDAŞ:“BU MİLLET HERŞEYİ GÖRMEKTEDİR ASLA KANDIRILAMIYACAKTIR”


İkinci ilçe istişare toplantılarını sürdüren MHP il yönetimi bu kez Yayladığı ilçesinde MHP yedinci ilçe istişare toplantısını geçekleştirdi.
 

YILDIZ KIZLAR TÜRKİYE ŞAMPİYONASI ANTAKYADA YAPILACAK


30 Nisan – 5 Mayıs 2013 tarihleri arasında Antakya da yapılacak olan Yıldız Kızlar Türkiye Şampiyonası kura çekimi Büyük Antakya otelinde düzenlenen toplantıda yapıldı.
 

SAADET PARTİSİ ERZİN 4. OLAĞAN KONGRESİ GERÇEKLEŞTİ


Saadet Partisi Hatay Erzin İlçesi 4. Olağan Kongresi İçmelerde Gerçekleşti.Kongreye Saadet Partisi Hatay İl Başkanı ve GİK üyesi Necmettin Çalışkan, TV5 Genel Yayın Koordinatörü ve 21. Dönem Hatay Milletvekili Mustafa Geçer, Erzin İlçe Başkanı Mustafa Ertaç, İlçe Başkanları ve çok sayıda partili ve misafir katıldı.Saadet Partisi Hatay İl Başkanı ve GİK üyesi Necmettin Çalışkan bir selamlama konuşması yaptı.
 

LEKESİZ:” DEVLETİMİZ HALK İÇİN SEFERBER”


İl Koordinasyon Kurulu’nun 2013 Yılı I. Dönem Toplantısı, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’in başkanlığında İl Özel İdare Toplantı Salonu’nda yapıldı
 

ESNAF VAKFINDAN BİR KÜLTÜR HİZMETİ DAHA


Düşünce Koçu Münir Arıkan Hatay İmam Hatip Lisesi Öğrencilerine Seminer Verdi.
 

AKGÖLDEN SORU ÖNERGESİ


CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Restoratör kadrosu hakkında bir soru önergesi gönderdi:
 

BAŞKAN SAVAŞ BELEN MÜFTÜLER KÖYÜNÜ ZİYARET ETTİ


Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, birlik, beraberlik ve dayanışma toplantıları kapsamında geçtiğimiz hafta sonu Belen İlçesi Müftüler Köyü’ne ziyarette bulundu
 

BAŞKAN SAVAŞ BOLU BELEDİYE BAŞKANI YILMAZI AĞIRLADI


Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve beraberindeki heyet, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’a bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi.
 

MHP İLÇE GEZİLERİNE DEVAM EDİYOR


MHP İlçe teşkilatları istişare toplantılarının onuncusu Altınözü ilçesinde yapıldı.Toplantıya il başkanı Adnan Akdaş,İl yöneticileri,Altınözü ilçe başkanı Adnan Öztürk ve ilçe yöneticileri katıldı.
 

AFAD SURİYELİ SIĞINMACILARIN SAYISINI AÇIKLADI


Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) bugün itibariyle Türkiye''deki kamplarda 185 bin 205 Suriyeli sığınmacının bulunduğunu bildirdi.AFAD''dan yapılan yazılı açıklamada, Hatay''da 5, Şanlıurfa''da 2, Gaziantep''te 3, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman ve Adana''da 1''er olmak üzere toplam 14 çadırkent ile Kilis, Şanlıurfa ve Gaziantep''te 1''er olmak üzere toplam 3 adet konteynerkent kurulduğu ifade edildi.
 

YILMAZ:“ÇOCUKLARINIZLA GURUR DUYUNUZ”


İKEM Koleji; Antakya Medeniyetler Korosu Konseri ve Fotoğraf Sergisini gerçekleştirdi. Engelliler Haftası nedeniyle engellilere 7 adet akülü araba bağışında bulunmak için İKEM Koleji ve medeniyetler korosu birlikteliğiyle bir konser düzenlendi.
 

AGDLİ GENÇ ŞAMPİYONA MADALYASINI NECMETTİN ÇALIŞKAN TAKTI


Çalışkan: “Peygamberlerin kendi zamanlarında ki statüko ile mücadele etmeleri yaşamak yaşatmak için yeni bir toplum oluşturmaktır.”
 

BAKAN ERGİN: “75 MİLYON İNSAN KENETLENMELİ”


Adalet Bakanı Sadullah Ergin bir dizi açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Hatay''a geldi.
 

OZAN NAFİLE, 3.ŞİİR KİTABINI TANITTI


Şair-Ozan Nebih Nafile üçüncü şiir Kitabı “Su Duruluğu”nu Hatay Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında tanıtt
 

BİRSİAD YÖNETİM KURULUNDAN GÜDER’E ZİYARET


Birleşik Sanayici ve İş Adamları Derneği (BİRSİAD) Mobilya Komitesi Yönetim Kurulu Üyeleri, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. H.Salih Güder’e ziyarette bulundu.
 

DÖRTYOL’A 13 BİN M2’LİK ALIŞVERİŞ MERKEZİ


Dörtyol Belediye Meclisi Temmuz ayı 7. Bileşimi, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin başkanlığında yapıldı. Toplantıda Dörtyol’a yapılacak olan AVM ve diğer projeler görüşüldü.
 

ANTAKYA BELEDİYESİ HATAYIN KÜLTÜREL TANITIMINA TAM DESTEK SAĞLIYOR


Antakyalı Kilim Dokuma Ustası Abdulla Akar’ın, 39 Günde 35 Metre Olarak Yaptığı, Dünya’nın en uzun, en ince ve en kısa sürede dokunan kilimi noter huzurunda tespit ediliyor
 

TÜRKOĞLU: “2023’ÜN SÜPER GÜCÜNÜ MEGA PROJELERLE İNŞA EDİYORUZ”


AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı, merkezi Mersin’de bulunan 5. Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Karayolları 5. Bölge Müdürü Yakup Dost’u makamında ziyaret eden Türkoğlu’na, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan da eşlik etti
 

BAŞKAN SAVAŞ MESCİT AÇILIŞI YAPTI


Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Ekinci Beldesi’nde Seral İnşaat tarafından yapımı devam eden Zirve Sitesi içerisinde yer alan mescitin açılışını gerçekleştirdi
 

ANTAKYA BELEDİYESİ’NDEN ASFALT HAMLESİ


BAŞKAN SAVAŞ: 3 AYDA 63 BİN TON ASFALT DÖKECEĞİZ
 

KÜLTÜR VE SANAT EVİ, KONUKLARINI AĞIRLAMAYA HAZIRLANIYOR


Antakya Medeniyetler Korosu Kültür ve Sanat Evi’nde, sanatseverlerin birbirinden güzel konserleri keyifle izleyebilmesi, konukların en iyi şekilde ağırlanabilmesi ve koro üyelerinin çalışmalarını sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için son hazırlıklar da bitmek üzere.Farklı din, farklı kültür ve mezheplere mensup insanlardan oluşan ve bu anlamda ilimizde yüzyıllardır var olan sevgi, barış ve hoşgörüyü tüm dünyaya yansıtan koromuzun kullanımına sunulmak üzere tarihi bir Antakya evinin restore edilmesiyle hazırlanan ve bu ay sonunda hizmete girmesi planlanan Kültür ve Sanat Evi’nin tefrişatına yönelik çalışmalar süratle devam ediyor.
 

OKULDA BULUNAN ENGELLİLER SINIFI KAPATILACAK MI?


İskenderun İnönü İlköğretim okulunun 4+4+4 sistemi dâhilinde tamamen ortaokula dönüştürüleceği yönündeki söylentiler velileri had safhada tedirgin ediyor.
 

“HATAY HALKI AKPNİN HESABINI YEREL SEÇİMDE VERECEKTİR”


CHP Hatay Milletvekili Av. Mevlüt Dudu halkla bütünleşme toplantılarını sürdürüyor.
 

HATAYI KARIŞTIRMAK İSTEYENLERE KARŞI TEK YÜREK, TEK SES OLALIM


74Başkan Savaş’ın Ev Sahipliğinde Birlik ve Beraberlik Toplantısı …
 

ALTINÖZÜ’NDE PATLAMA


Altunözü’ne bağlı Tanışma köyündeki patlamada 10 kişi öldü.
 

HAFTANIN TAKIMI HATAYSPOR


Hatay’ın ikinci ve üçüncü lig takımlarında İskenderun Demirçelikspor bir puanla Hatayspor ile Kırıkhanspor üçer puanla kapattı.İskenderunspor 1967 Dardanelspor’dan fark yedi.
 

SODES BAŞVURULARI BAŞLADI


Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız, 2013 Yılı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında proje başvurularının başladığını ifade ederek son başvuru tarihinin 3 Mayıs 2013 olduğunu belirtti
 

GÜNDEM:CİLVEGÖZÜ


Cilvegözü sınır kapısında patlama park halindeki bir araçta patlama meydana geldi.Olay sıralarında Cilvegözü sınır kapısını ve Suriye’nin Bab El Hawa sınır kapısının arasındaki güvenli bölgede meydana geldi.
 

BELEDİYE EKİPLERİ Ş.BALCI CADDESİNDE ASFALTLAMA ÇALIŞMASINI TAMAMLADI


Savaş Şükrü Balcı Caddesi’nde Asfalt Çalışmasını Yerinde İnceledi
 

TÜRKOĞLU,DÖRTYOL’DA HASTA ZİYARETLERİNDE…


Bölgede tam saha presle her yeri bir baştan bir başa karış karış gezen AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Hatay’ın Dörtyol İlçesi’nde bazı taziye, hasta ve esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi.
 

MEDENİYETLER KOROSUNDAN TIP BAYRAMI KONSERİ


Hatay Sağlık Mensupları Derneği(HASDER), 14 Mart Tıp bayramı dolayısıyla vesilesi ile Anemon Otelde bir yemek organize etti. Nezih ve seçkin bir ortamda gerçekleşen gecede davetliler doyasıya eğlendi, birlik ve beraberlik mesajları verildi.
 

“KATLİAMI YAPANLAR CEZALANDIRILMADI”


CHP Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı: Rıdvan Ertaş gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “2 Temmuz 1993''de gerici, faşist güçlerin planlı bir organizasyonuyla Sivas''ta ''Pir Sultan Kültür Etkinlikleri''ne katılanlardan aydın, sanatçı, yazar, kadın, genç, her şeyden önce insan, Madımak Oteli''nde yakılarak katledilmiştir” dedi.
 

SURİYELİ MÜLTECİ SAYISI 200 BİNE YAKLAŞIYOR


Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD), Suriye''den gelenler için kurulan 14 çadırkent, 1 geçici kabul merkezi ve 3 adet konteynerkentte bugün itibariyle 183 bin 540 Suriye vatandaşının bulunduğunu açıkladı.
 

MKÜ’DE SEMİNER


Türk Vergi Sistemi ve Vergi Dairesindeki Kariyer Meslekler Semineri Gerçekleştirildi
 

İL İDARE ŞUBE BAŞKANLARI TOPLANTISI YAPILDI


Toplantıda, Reyhanlı İlçemizin Yaralarının Sarılması İçin Yürütülen Çalışmalar Görüşüldü.
 

BAŞKAN SAVAŞ KİSECİK KÖYÜNÜ ZİYARET ETTİ


Antakya Belediye Başkanı Savaş, birlik, beraberlik ve dayanışma toplantıları kapsamında Kisecik köyünü ziyaret etti.
 

DUDU’DAN BAŞBAKAN’A SORU ÖNERGESİ


CHP Hatay Milletvekili Av. Mevlüt Dudu basında yer alan “Suriye Valisi” haberleri ile ilgili olarak bir açıklama yaparak, “Başbakan Erdoğan ne yapmak istiyor?” diye sordu.
 

SAHİL DÜZENLEME ÇALIŞMASI ARALIKSIZ SÜRÜYOR


İskenderun Belediyesi’nce, sahil düzenlenme çalışması aralıksız devam ediyor.
 

ÜRGENPAŞA MAHALLESİ SAKİNLERİNDEN BAŞKAN SAVAŞ’A TEŞEKKÜR


Başkan Savaş Ürgen Paşa Mahallesini Ziyaret Etti
 

MERSİN'DE KAÇAK ET ELE GEÇİRİLDİ


Mersin''de Suriye''den kaçak yollarla getirildiği belirtilen 920 kilo et ele geçirildi.İl Jandarma Komutanlığı''ndan yapılan açıklamada, istihbarı çalışmalar sonucu Hatay''dan Antalya''ya yolcu otobüsü ile kaçak et sevkiyatı yapılacağı bilgi elde edildi.
 

YILMAZ, ENGELLİLER HAFTASINI KUTLADI


İl Sağlık Müdür Sabahattin Ylmaz Engelliler haftası nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.
 

TÜRKOĞLU GRAND AKÇALI OTELİ ZİYARET ETTİ


K Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde Grand Akçalı Otel’i ziyaret etti. Milletvekili Türkoğlu’nun ziyaretine, AK Parti Hatay İl İkinci Başkanı Bilgehan Aksoy da eşlik etti
 

ANTAKYA BELEDİYESİ’NDEN, ULUSAL SATRANÇ TURNUVASI


Antakya Belediyesi tarafından her yıl festival etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen “Antakya Belediyesi Ulusal Satranç Turnuvası” geniş bir katılım ile başladı.
 

İSKENDERUN’UN İÇMESUYU ÇALIŞMASI SÜRÜYOR


Halkımızı musluktan sürekli akan ve içilebilir suya kavuşturacak ve İskenderun’un su sorununu kökten çözecek yeni içmesuyu şebeke boru döşeme çalışması, beş mahallede aralıksız devam ediyor.